Patronus
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

http://godricshollow.nforum.biz/ Harry Potter RPG sitesi ile beraber bir sitedir.

AnasayfaPatronus ForumLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Daniel Radcliffe Biografisi

3 posters
YazarMesaj
Elyssa Raymond
Admin
Admin
Elyssa Raymond

Daniel Radcliffe Biografisi Empty
MesajKonu: Daniel Radcliffe Biografisi   Daniel Radcliffe Biografisi Icon_minitimeCuma Tem. 03, 2009 12:21 pm

Daniel Radcliffe Biografisi Daniel-Radcliffe-harry-potter-premiere

Daniel Radcliffe / Harry Potter

Tam İsmi: Daniel Jacob Radcliffe
Boyu: 1,73 cm
Doğum Tarihi: 23 Temmuz 1989
Saçı: Kestane kahverengi
Gözleri: Gri-mavi
Burcu: Aslan
Kardeşi: Yok
Nereli: Fulham, İngiltere
En sevdiği film: 12 Öfkeli Adam
Hobileri: Yazmak, Müzik, Okuma, Playstation, Bas Gitar öğrenmek
Hayvanları: İki İngiliz teriyeri: Binka ve Nugget
En sevdiği gruplar: Modest Mouse, British Sea Power, Sex Pistols, The Clash, The Libertines, Bloc Party, The Strokes - (daha çok var).
En sevdiği TV programı: The Simpsons
En sevdiği HP kitabı: Azkaban Tutsağı

Biyografi

Daniel Jacob Radcliffe, 23 Temmuz 1989'da Londra'nın Fulham kasabasında doğdu. Kısaca Dan olarak çağrılıyor ve 1.73 boyunda. Annesi Marcia Gresham, babası Alan Radcliffe. Annesi Marcia, 1999 yılından bu yana TV filmlerinde Casting Director olarak çalışıyor, yani oyuncu seçimiyle ilgileniyor. Baba Alan Radcliffe'in de bir oyunculuk deneyimi var: 1987 yılında çevrilen The Lonely Passion of Judith Hearne adlı filmde küçük bir rol almıştı (genç bir rahibi canlandırıyordu, yönetmen Jack Clayton idi). İlginç bir tesadüf, bu filmin başrolünde Harry Potter filmlerinde Prof. Minerva McGonagall'ı canlandıran Maggie Smith oynuyordu. Annesiyle babası Dan'in oyuncu olmasına başta pek sıcak bakmamışlar, fakat Dan 5 yaşından bu yana oyuncu olmak istiyormuş.

Daniel küçük bir çocukken okul temsillerinde rol almaya başladı. 1999 yılında David Copperfield adlı bir TV filminde David Copperfield'in çocukluğunu canlandırdı. 2001 yılında Panama Terzisi adlı filmde Harry ve Louisa Pendel'in (Geoffrey Rush ve Jamie Lee Curtis) oğulları Mark Pendel rolünde oynadı. Aslında Curtis o zaman Daniel'in annesine onun Harry Potter rolü için uygun olduğunu söylemişti.

Daniel'in role neden uygun olduğunu anlamak zor değil aslında, daha önce oyunculuk deneyimi var, samimi bir insan ve küçük büyücünün tarifine çok benziyor. Chris Columbus Dan için özel bir seçme yapmak istemişti. Ancak anne ve babası bu seçmeyi kazanamazsa oyunculuğa olan ilgisini ve daha önemlisi kendine güvenini kaybetmesinden korkuyorlardı. Bu yüzden daveti reddettiler, fakat bu yanıt Columbus'u vazgeçirmedi. Bir gece, Daniel anne ve babasıyla "Stones in Pockets" adlı bir tiyatro oyununa gitmişti. Yapımcı David Heyman ile senaryo yazarı Steve Kloves da o gece seyirciler arasındaydı. Oyun arasında selamlaştılar ve Dan'i aklından çıkaramayan Heyman, hemen ertesi sabah Radcliffe ailesini aradı. Bu konuyu ikinci kez düşünen Alan ve Marcia, Daniel'in rolü kabul etmesi için bazı şartlar öne sürdüler. O sırada henüz 11 yaşında olan Daniel'in mümkün olduğunca medyadan uzak tutulmasını ve normal bir hayat sürmesini istiyorlardı. Bu konuda anlaştıktan sonra seçmelere girmesini kabul ettiler. Seçmelerde Haley Joel Osmont ve Frankie Muniz gibi güçlü rakipleri vardı.

Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)
Ağustos 2000'de Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint'in Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde oynayacağı açıklandı. Film 16 Kasım 2001'de gösterime girdi ve üç küçük oyuncu bir anda tüm dünyada tanınmaya başladı. Daniel ilk filmin etkisini şöyle anlatıyor: "Büyük bir haber olacağını biliyordum ama bu kadar büyük olmasını beklemiyordum, çünkü açıklama yapıldıktan 20 dakika sonra basın kapımızın önündeydi, bu çok komik." Bu, Dan'in yıldız statüsünün sadece başlangıcıydı. Daniel, Rupert ve Emma'nın hem perdede hem de perde dışında iyi anlaştığı açıkça görülüyor. Daniel "Canlandırdığımız karakterlere gerçekten çok benziyoruz" diyor, "Rupert çok komik, Emma çok akıllı ve ben arada bir yerdeyim, çünkü bence Harry de öyle."

İlk film kesinlikle Daniel'in daha önceki oyunculuk deneyimini test ediyordu, gerçekten Harry olmak zorunda olduğunu ve buna odaklanmanın oyunculuğunu başarılı kılacağını hissetti. Bu iş zor olmasına rağmen, Daniel hala film setinde çok eğleniyor ve Quidditch sahnelerini çekmenin çok eğlenceli olduğunu söylüyor.

Harry Potter ve Sırlar Odası (2002)
İlk filmin başarısı önceden tahmin edilememişti ve tüm zamanların en çok kazanan filmleri sıralamasında Titanic'e minik bir farkla geçilerek ikinci olmuştu. İkinci filme başlamak pekala cesaret kırıcı olabilirdi ama Daniel "Harikaydı!" diyor, "Çünkü ilk film gösterime girdikten 3 gün sonra çekimlere başladık, yani karakterlerimiz hala üzerimizdeydi; tekrar aynı kişiliğe bürünmek gerçekten kolay oldu."

Sırlar Odası filmi Daniel'e İngiliz tarihinin en iyi oyuncularından bir kısmıyla birlikte oynama fırsatını verdi ve Harry rolüne daha güçlü olarak bürünmesini sağladı. İkinci filmde Daniel'in en çok etkilendiği sahne düello sahnesi ve Rupert için de doğal olarak araba sahnesiydi. Daniel bu filmden sadece Harry'i oynamaktan fazlasını aldı, Alan Rickman ve Kenneth Branagh gibi iki efsane aktörün onu kesinlikle etkileyen oyunculuk tekniklerini izledi: "Büyük kalabalığın önündeki düello sahnesini sevdim, orada Alan Rickman ve Kenneth Branagh'ın karşılıklı mükemmel oyunculuğunu izleyebildim."

Harry rolüyle gelen şöhret alçakgönüllü Daniel için hiç önemli değil, hiçbir şeyin onu arkadaşlarını görmek kadar mutlu etmeyeceğini söylüyor. "4 arkadaşımla toplanıp pizza yiyoruz ve sonra tembellik edip PlayStation oynuyoruz." Daniel medyanın ikinci filmdeki performansını etkilemesine izin vermemeye kararlıydı. İnternetteki ya da basındaki yorumları okuyup okumadığı sorulduğunda şunları söylüyordu: "Okumuyorum. Eleştiri falan okumadım çünkü insanın performansını etkileyebilir."

Hayranlarının bildiği gibi, Sırlar Odası Felsefe Taşı'ndan çok farklıydı. Daniel Sırlar Odası için şunları söylüyor: "Oh, daha karanlık bir öyküydü ve eğlenceliydi, çünkü Harry'nin karakterinin daha karanlık bir yönünü görüyorduk. Bunu perdeye taşımak gerçekten eğlenceliydi."

Daniel, iki rol arkadaşı gibi, geleceğin ona Harry rolü konusunda neler getireceğinden emin değil. Hayranlarını hayal kırıklığına uğratmak istemiyor "Üçüncü filmi çekeceğim kesin ama sonrasını bilemiyorum."

İkinci film gösterime girdiğinde, Felsefe Taşı'nın başarısını tam olarak tekrarladı. Daniel filmin promosyonu için ABD'den Uzak Doğu'ya tüm dünyayı dolaştı. Üç küçük oyuncu basında çok iyi eleştiriler aldılar.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004)

Tüm dünyadaki hayranları 3. filmi beklerken, artık kitapları okuduğu anda hayranı olmayan kişiler de bu filmi heyecanla bekleyenlerin arasına katılmıştı. 3. filmin yeni yönetmeni Alfonso Cuaron, üç başrol oyuncusunun içindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmak istedi ve bunu başlatmak için rolleriyle ilgili birer yazı yazmalarını istedi. Dan bu yazının ona yardımcı olduğunu itiraf ediyor, üçüncü filmin gerektirdiği duygusal sahnelere hazırlanmak için müzik dinlediğini söylüyor.

Daniel üçüncü filmde Harry'nin yaşadığı sıkıntıları mükemmel bir şekilde yansıttı. Azkaban tutsağı kitap serisinde en sevilen kitaptı ve bu da ilk iki filmdeki büyüyü yeniden yaratacak olan ekibin ve oyuncuların üzerinde gerçekten bir baskı yaratmıştı. Doğal olarak, Harry Potter filmlerinde çalışan herkes için bu artık doğal bir yetenekti ve Azkaban Tutsağı gösterime girdikten sonra filmlerin ve kitapların artık hiç olmadığı kadar çok hayranı vardı.

Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)

Geleceğin Daniel'e Harry konusunda ne hazırladığını henüz bilmiyoruz, fakat Daniel ve arkadaşlarının 4. filmde de başarılarını sürdüreceğinden eminiz. Bir süre önce, Daniel'in 5. filmde de oynayacağı açıklandı. Umarız bu serinin sonuna kadar sürer.

Daniel şaşırtıcı bir genç adam. Şu anda dünyanın en tanınmış insanlarından biri olmasına rağmen, bir dereceye kadar normal bir hayat sürüyor. Spot ışıklarının altında büyüyor, aynı zamanda hayır kurumlarıyla ilgileniyor ve şanslı konumunu başkalarına yardım etmek için kullanıyor. Onun da rol arkadaşlarının da ileride çok başarılı olmaya devam edeceğinden eminiz.

İlginç Ayrıntılar
- Eşek şakası yapmayı seviyor. Örneğin, Robbie Coltrane'in (Hagrid) cep telefonunu alıp dilini Türkçe'ye çevirmiş. Sonra ağzına bir kan kapsülü alıp merdivenlerden düşmüş gibi yaparak settekilerin ödünü koparmış, onlar da Dan'i su tabancasıyla kovalamış.

- 8 yaşındayken ilk Harry Potter kitabını okumaya çalışmış fakat bitirememiş. En sonunda filmin başrolünü aldığı zaman hepsini okuyup bitirmiş.

- Rol aldığı Panama Terzisi adlı filmi hiç seyredememiş (bu film açık sahnelerinden ötürü küçüklere yasak).

- Sadece erkeklerin gittiği bir özel okula devam ediyor.

- Harry Potter serisinde en sevdiği film Azkaban Tutsağı.

- En sevdiği Harry Potter karakteri Hagrid.

- Playstation'ı seviyor ama aynı zamanda müzik dinlemeyi (en sevdiklerinden bazıları The Stereophonics, R.E.M. ve U2) ve yazı yazmayı da seviyor ve çok hareketli ve enerjik biri.

- 2002 Şubat'ında Variety Club 'Ödül' töreninde en iyi yeni oyuncu adayı gösterildi ve bu ödülü kazandı.

- The Variety Club Showbusiness Awards 2002'de Harry Potter'daki rolüyle Çarpıcı Yeni Yetenek dalında Sir James Carreras ödülünü kazandı.

- Time Kids tarafından 2002'de Yılın Kişisi seçildi.

- İlk seyrettiği siyah beyaz film 12 Öfkeli Adam (1957) ve aynı zamanda en sevdiği film.

- En sevdiği gruplar Jane's Addiction , The Libertines, Rage Against the Machine , The Darkness, Stratovarius (Finlandiya), Huey Lewis and The News (ABD), and Tom Robinson (İngiltere). Ayrıca Blur , Muse , The Music , Zwan ve Brendan Benson dinliyor. Bir Red Hot Chili Peppers hayranı ve onların Haziran 2004'te Londra'da verdiği konsere gitmişti. Başka bir kaynağa göre The Zutons, Razorlight, The Libertines, Bloc Party, Hope of the states, The Futureheads ve Kaiser Chiefs dinlemeyi de seviyor.

- Harry Potter filmlerinin oyuncu bulma ajanı babasının bir arkadaşıydı ve Daniel'i gördüğü zaman onun bu rol mükemmel göründüğünü düşünmüştü.

- 23 Şubat 2004 tarihli bir The Sun makalesine göre Windsor Prensi Harry ve Charlotte Churc'ün ardından İngiltere'nin en zengin üçüncü genci. 5 milyon sterlinlik bir serveti olduğu söyleniyor.

- Kolunu 360 derece döndürebiliyor.

- 3. film olan Azkaban Tutsağı'nda birlikte oynadığı Gary Oldman'ın büyük bir hayranı. En sevdiği oyuncular Cameron Diaz , Scarlett Johansson , Julia Roberts ve Ben Stiller . Ve Nicole Kidman'ı Ewan'dan (Kırmızı Değirmen'deki rol arkadaşı) daha iyi öpeceğini iddia ediyor!

- Fulham Futbol Klübü (doğduğu yerin takımı) taraftarı.

- Bas gitar çalmayı öğreniyor.

- Fotoğraf çekmeyi seviyor.

- Hayaletlere inanıyor.

- Uğurlu sayısı 9, en sevdiği renk yeşil.

- Dublör kullanmıyor ve jimnastiği seviyor.

- Sevdiği abur cubur Mars Bars. Diyet kola ve Hot Chocalate seviyor. Choco'ya (Choco MILK!) alerjisi var.

- "Harry Potter" kitaplarını ilk okuduğunda hiç sevmemiş.

- Felsefe Taşı filminden 110.000 dolar, Sırlar Odası'ndan ise 3 milyon dolar kazandı.

Daniel'den alıntılar
Harry Potter rolünü aldıktan sonra: "Sanırım Harry'e biraz benziyorum, çünkü bir baykuşum olsun isterdim. Evet, aslında küçük bir tane."

"Bilmiyorum. İnsanlar bana kederli göründüğümü söylüyor. Bana "Neşelen, Dan, o kadar da kötü değil!" diyolar. Bazen öylece boşluğa bakıyorum, insanlar korkuyor. Eğer büyülü olmayan bir şekilde görünmem gerekseydi, bunu yapabilirdim. Ben mutlu biriyim. Gerçi adımın yanına kalpler falan çizmem, bu kadarı fazla mutlu olurdu."

"Pastayı pek sevmem."

"Kesinlikle. Yüzde yüz." [sihire inanmak konusunda]

"Babam koşarak gelip "Bil bakalım Harry Potter'ı kimin oynamasını istiyorlar?" dediğinde banyodaydım ve çığlık atmaya başlamıştım. Sanırım hayatımın en güzel anıydı."

"Ben sakar değilim, sadece kazaya yatkınım."

4. filmi seyretmekle ilgili olarak: "İnsanlar sevecek mi diye biraz endişeliydim ama ben seyrettim ve seveceklerinden eminim. Gerçekten iyi olmuş, oldukça korkutucu, oldukça duygusal. Ben bile ağladım ve kolay ağlayan biri değilim! En sonda adım yazdığında ağladım! Aman Tanrım, müthişti! Benim adım olduğuna inanamadım. Filmi çekmeye başladığımızdan bu yana birçok kişiyle tanıştım, harikaydı. Buraya kadar geldik ve başlangıçtan bu yana çok şey değişti. Gerçekten bir yolculuk gibiydi."

Kendizi yakışıklı bulup bulmadığı konusunda: "Kendimi yakışıklı göremiyorum, ama eğer başkaları görebiliyorsa, güzel. Hoş!"

"Senaryo iyi ve yönetmen ilginç olduğu sürece her rolü oynarım."

"Onları seviyorum ama etrafta yarasalar uçarken konsantre olmak zor oluyor ve uçarken çiş yapıyorlar." [setteki yarasalarla ilgili olarak]

"Okulda hiç havalı biri olmadım, ama hala havalı insanlarla birlikte değilim. Ben onları sevmediğimden değil, onlar benimle ilgilenmiyorlar."

"Bir sayfada çok fazla minik sayı!" [matematikle ilgili olarak]

"Sahne kameralardan çok daha korkutucu, çünkü gerçekten herşeyi berbat edebilirsiniz ve yeniden çekme şansınız yok."

"Okula geri döndüğüm zaman herkesbir sürü soru soruyor. Bir hafta kadar sonra, ben herşeye cevap verdiğimde, normale dönüyoruz."

"5. film için karar vermek için erken. Hala Harry ile aynı yaştayım ve aslında o kadar da büyümedim."

"Okulda başım derde girdiğinde üzerime bir görünmezlik pelerini atıp kapıdan sıvışmak isterdim. Ya da 3 başlı bir köpeğim olsun isterdim, böylece kimse benimle tartışamazdı!"

"Etrafımda kızların olmasına aldırmıyorum."

Filmografi:

Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)
Harry Potter ve Sırlar Odası (2002)
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004)
Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)

Adres:

Daniel Radcliffe
c/o Harry Potter Productions
Leavesden Studios
P.O. Box 3000
Leavesden
Hertfordshire WD25 7LT
United Kingdom

veya

Daniel Radcliffe
c/o ARG Talent
4 Great Portland Street
London WIW 8PA
England
http://godricshollow.nforum.biz
Diana Rosenbaum
Admin
Admin
Diana Rosenbaum

MesajKonu: Geri: Daniel Radcliffe Biografisi   Daniel Radcliffe Biografisi Icon_minitimeCuma Tem. 03, 2009 3:43 pm

Hiç sıkılmadan okudum, güzel bir yazıydı. Paylaşım için teşekkürler...
Alıntı :
"Senaryo iyi, yönetmen ilginç olduğu sürece her rolü oynarım."
Yates ilginç biri gerçekten, filmleri mahfetmekten zevk alıyor.
https://patronus.yetkinforum.com
Elyssa Raymond
Admin
Admin
Elyssa Raymond

MesajKonu: Geri: Daniel Radcliffe Biografisi   Daniel Radcliffe Biografisi Icon_minitimeCuma Tem. 03, 2009 3:44 pm

Diana Rosenbaum demiş ki:
Hiç sıkılmadan okudum, güzel bir yazıydı. Paylaşım için teşekkürler...
Alıntı :
"Senaryo iyi, yönetmen ilginç olduğu sürece her rolü oynarım."
Yates ilginç biri gerçekten, filmleri mahfetmekten zevk alıyor.

önemli değil canım : )
http://godricshollow.nforum.biz
Feyza
Kofti
Kofti
Feyza

MesajKonu: Geri: Daniel Radcliffe Biografisi   Daniel Radcliffe Biografisi Icon_minitimePtsi Ağus. 10, 2009 2:35 pm

Süpermiş sağol canım Hiha

Daniel Radcliffe Biografisi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Harry mi Daniel mi?