Patronus
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

http://godricshollow.nforum.biz/ Harry Potter RPG sitesi ile beraber bir sitedir.

AnasayfaPatronus ForumLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları

4 posters
YazarMesaj
Elyssa Raymond
Admin
Admin
Elyssa Raymond

Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları Empty
MesajKonu: Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları   Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları Icon_minitimeCuma Tem. 03, 2009 12:03 pm

Melez Prens Kitap Hataları...

Kapak: Dumbledore kapaktaki portresinde sağ elinin normal göründüğü, fakat kitapta Dumbledor'un sağ eli siyahlaşmış ve buruşuk olarak açıklanmaktadır ve halen durum kesinlikle kapak resminde görüldüğü gibi gösterilmektedir.
Dördüncü Bölüm: Horace Slughorn'da Dumbledore ve Harry, Slughorn'un evine girdiklerinde, "Duvar kağıtlarının üzerine koyu kırmızı, yapış yapış bir şey saçılmıştı." deniliyor. Sonra kanın ne tür kan olduğu sorulduğunda Slughorn açıklar; (syf:67) "Duvarlardaki mi? Ejderha," ... "Son şişemdi, üstelik şu ara fiyatlar astronomik."

Bununla birlikte, beşinci kitabın yirminci bölümünde, okula yeni dönen Hagrid, kanlı yüzünü yeşilimsi, ejderha etinden biftekle tedavi ediyor (syf:547). "Bifteği aldı ve yüzünün sol tarafına yapıştırdı. Memnuniyet dolu hafif bir inilti çıkarırken, biftekten sakalına doğru yeşilimsi bir kan aktı."
Dokuzuncu Bölüm: Melez Prens 'in 177. sayfasında Slughorn, "Küçük bir Felix Felicis şişesi on iki saatlik şans için yeterli. Şafaktan alacakaranlığa kadar girişeceğiniz her şeyde şans yanınızda olacak!" diyor. Ama Amerkan baskısının yirmi ikinci bölümü: Cenazeden Sonra'da Harry, "Hepsine ihtiyacım olacağını sanmam, yirmi dört saatlik birden, bütün gece sürmeyecek ya... Bir yudum alırım. İki-üç saat yeter" diyor.

Bu hata Türkçe baskıda "on iki" olarak düzeltilmiştir. Ayrıca Amerikan sayısının sonraki baskılarında da "on iki" yazmaktadır. (-Fntstcc)
Dokuzuncu Bölüm: Melez Prens 'te Türkçe yayınevi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılığın yaptığı ufak bir hata göze çarpıyor. 177. sayfada "Şimdi, Felix Felicis'in örgütlü yarışmalarda yasaklı bir madde olduğu konusunda sizi uyarlamalıyım..." yazılmış. Elbetteki "uyarmalıyım" olması daha uygun kaçardı.
Yirmi İkinci Bölüm: Cenazeden Sonra isimli bölümde Slughorn Harry'ye "Zavallı arkadaşın Rupert'ın başına gelenlerden sonra, her şişeyi bir ev cinine tattırdım." diyor. Oysa ki Slughorn Ron'dan bahsediyordu, filmlerde onu canlandıran Rupert Grint'den değil.
Bu hata İngiltere ve Amerikan basımlarında da var. Türkçe'ye çeviri yapılırken de değiştirilmemiş. Bu konu Rowling'e sorulduğunda bir an afallayıp, "Ron ve Rupert birbirinin yerine kullanılabilen isimler" dediği söyleniyor. Bence bunu Slughorn'un unutkanlığına ve isimleri yanlış söyleyebilmesine bağlasaydı daha mantıklı bir yalan olurdu. Very Happy (-Fntstcc)
http://godricshollow.nforum.biz
Feyza
Kofti
Kofti
Feyza

MesajKonu: Geri: Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları   Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları Icon_minitimePaz Tem. 12, 2009 2:49 pm

Hiçbirini farkedememiştim çok sağol king
Diana Rosenbaum
Admin
Admin
Diana Rosenbaum

MesajKonu: Geri: Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları   Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları Icon_minitimePaz Tem. 12, 2009 7:06 pm

Ben de hiç farketmedim ve de dikkat de etmedim xD
https://patronus.yetkinforum.com
Adella Alanza Agueda
Kofti
Kofti
Adella Alanza Agueda

MesajKonu: Geri: Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları   Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları Icon_minitimePtsi Tem. 13, 2009 5:11 pm

kitabı okudum ama benimde hiç dikkatimi çekmemişti
http://dusunseli.yetkinforum.com

Harry Potter Ve Melez Prens Kitap Hataları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Harry Potter Ve Felsefe Taşı Kitap Hataları
» Melez Prens ~ Orjinal Bölüm İsimleri ...
» Harry Potter ve Melez Prens Türkçe Fragmanı
» Harry Potter ve Melez Prens Gala Görüntüleri
» Melez Prens Afişleri